Normal yetişkin insanların en az %45'i zaman zaman horlamaktadır. Bu şikayet %25'inde sürekli bir haldedir. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla  birlikte her geçen gün artar. Bu aile yaşamını da ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi, tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. Kişinin kendine verdiği zarar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Aşırı horlayan kişilerde yüksek tansiyon horlamayan kişilere göre daha sık görülür.

Horlamanın Sebepleri

Uyku sırasında, boğazdaki kasların gevşemesi ve dilin arkaya doğru hareketi genelde hava geçişinin çapını daraltır. Bu, damağın esnek kısmında ve genizde türbülans ve vibrasyon yaratır, bu da horlama sesine yol açar. Başkalarıını rahatsız eden yüksek sesin dışında, horlama, havayolunun daha ciddi tıkanmaları şeklini alarak, solunumun değişken süreler boyunca durmasına yol açabilir. Uyku apnesi olarak adlandırılan bu durum tıbbi müdahale gerektirir.


Horlamayı tetikleyen faktörler

    Aşırı kilo
    Geceleri alkol tüketimi
    Sigara, uyku hapları ve yatıştırıcı ilaçlar
    Sırtüstü uyuma
    Aşırı yorgunluk

Sağlık üzerindeki etkileri  

  Horlama derin uyku sürecini bölen uyku sırasında uyanmalara yol açar. (Özellikle uyku apnesi sırasında).
  Hastalıklardan iyileşme güçlükler.
  Gün sırasında yorgunluk, uyuklama, sinirlilik, dikkatsizlik,
  Trafik kazaları (direksiyonda uyuklama).
  Başağrıları, halsizlik ve gece terleme,
  Kalp-Damar semptomları (yüksek tansiyon, kalp krizi).
  Cinsel istekte azalma

Somnofit nasıl çalışır?

Somnofit, mandibular ilerletme (alt çeneyi öne çekme) olarak bilinen medikal bir anti-horlama çözümüne dayandırılmıştır. Orta şiddetli apne vakaları için de, kullanımı çok stresli olan (CPAP) nazal ventilasyon cihazına yararlı bir alternatiftir. Somnofit’in çalışma prensibi alt çeneyi birkaç milimetre öne çekerek  hava yolunu ve dilin arkasını serbest  bırakmadır. Birçok klinik çalışmalar, Somnofit gibi ağıziçi aletlerin, horlama ve orta şiddetli apneyi önleme veya önemli ölçüde azaltmadaki etkinliğini göstermiştir.

Bu tedavinin faydaları tıp dünyasında kabul görmüştür. Alt çeneyi öne çekme, horlamaların %80’inde etkilidir ve apne endeksinde ciddi bir azalma sağlanır.

 
Play tuşuna basarak filmi izleyebilirsiniz..